Fabrykę papieru w Chojnowie w 1886 roku założył Curt von Gablenz. Na początku zatrudnionych w niej było jedynie 12 pracowników. Produkcja jednak szybko rosła i już 1910 roku w firmie pracowało 800 robotników i 40 urzędników. Tuż przed II wojną światową liczba zatrudnionych wzrosła do 971 osób i produkowano wówczas 40 ton papieru dziennie.Była to największa niemiecka fabryka papieru, a jej wyroby eksportowano do Anglii, Australii, Ameryki, Chin, Kanady, Indii i Japonii.dolpaka_chojnow_4

Jak głosi legenda, podczas II wojny światowej, chojnowska papiernia produkowała specjalistyczny papier. Miał on imitować ten używany do produkcji banknotów innych krajów. Sfałszowane pieniądze miały później trafiać w ręce tajnych agentów Abwehry, aby ci wprowadzali je do obiegu i tym samym osłabiali gospodarkę wrogów III rzeszy. Jednak jak to z tajemnicami wojskowymi bywa, wszystko trzymano w wielkim sekrecie i próżno dzisiaj szukać dowodów tego procederu.

Podczas wojny wiele budynków papierni uległo zniszczeniu. Odbudowano je w latach 50-tych i rozpoczęto ponownie produkcję papieru. Fabrykę nazwano wówczas Dolnośląskie Zakłady Wyrobów Papierniczych „Dolpakart”, zaopatrywała ona w wyroby papiernicze rynek krajowy i rynki wschodnie. Do 1990 roku w zakładzie zatrudnionych było około 560 osób, które zajmowały się produkcją tektury falistej, papieru i kartonu kredowanego, materiałów samoprzylepnych i taśm podgumowanych. Od połowy 1991 roku firma zaczęła mieć problemy – zrezygnowano z produkcji materiałów kredowanych. W 1992 roku produkcja gwałtownie spadła i rozpoczęły się grupowe zwolnienia.

dolpakat_chojnowW 1998 roku dokonano przeobrażenia w działalności produkcyjnej i powołano Zakład Produkcji Wyrobów Papierowych DOLPAP, który istnieje do dziś. Głównymi produktami wytwarzanymi przez firmę są: papiery samoprzylepne, papiery woskowane, taśmy podgumowane, taśmy samoprzylepne, etykiety. Od 2008 roku zakład produkuje także ekologiczne wytłoczki na jajka oraz doniczki torfowe.

dolpakat_chojnow

Obecnie dawne budynki Fabryki Papieru posiadają różnych właścicieli. W niektórych nic się nie dzieje i popadają w ruinę, w pozostałych siedziby mają m.in. takie firmy jak: Apis, Ferum, Dolpap oraz kotłownia Dolpakart. S.A.

Komentarze do wpisu