Nieistniejacy Ratusz w Rynku

0

Nieistniejący Ratusz w Rynku

Pierwsze wzmianki o ratuszu w centrum miasta pojawiają się w 1366 roku. Była to wówczas drewniana budowla. Z tego okresu nie zachowały się żadne rysunki ani fotografie. W 1583 roku drewniana budowla ustąpiła miejsca budynkowi z ceglanymi murami.

Renesansowy ratusz wielokrotnie przebudowywano na skutek niszczących miasto pożarów (1645, 1651 i 1767). W 1774 poddano ratusz generalnej odnowie i nadano mu barokowy charakter. Z tamtego okresu istnieje rysunek Wernher’a przedstawiający bryłę budowli. Artysta uwiecznił na swoim rysunku poszczególne elementy rozbudowy – dołączane w miarę rosnących potrzeb Rady Miejskiej. Ówcześnie było to zjawisko bardzo popularne.

ratusz_chojnow

Z lat ’70 XIX wieku zachowały się liczne fotografie oraz pocztówki ukazujące smukłą wieżę ratusza. Na fotografiach tych widać długą, pionową rysę na wieży, która jak się później okazało doprowadziła do katastrofy.

7 marca 1875 roku wzdłuż w/w rysy nastąpiło pęknięcie i zawaliła się wieża uszkadzając przy tym poszycie dachowe jednej z kamieniczek. W wypadku tym zginęła 16-letnia Anna Peukert. Na elewacji jednej z rynkowych kamienic znajdowała się kiedyś pamiątkowa płyta przypominająca o tym tragicznym wydarzeniu.

Poważnie uszkodzoną budowlę bardzo szybko rozebrano – aby zdążyć przed mającymi odbyć się pod Chojnowem manewrami z udziałem cesarza Wilhelma I.

Fundamenty i piwnice ratusza pozostały w miejscu do niedawna istniejącej fontanny. W ratuszowych piwnicach znajdowała się karczma, która obowiązkowo musiała zadbać o własną produkcję trzech gatunków dobrego wina oraz zacnej wódki polskiej.

chojnow_ratusz

Ocalałymi pamiątkami po ratuszu są znajdujące się w Muzeum Regionalnym: herb miasta, żelazna waga miejska oraz zegar z wieży.

ratusz_chojnow_1

Komentarze do wpisu