W 1871 roku Rudolf Weber założył w Chojnowie firmę zajmującą się produkcją potrzasków i klatek na dzikie zwierzęta. Firma zarządzana była przez szwagra założyciela – Carla Gerlacha. Sam Weber zajmował się natomiast konstruowaniem w/w urządzeń.

Fabryka swoją siedzibę miała w sąsiedztwie Dworca Kolejowego (obecna ulica Kusocińskiego). Od strony placu Dworcowego wybudowano również budynek administracyjno-mieszkalny, który z założenia miał być najokazalszym eklektycznym budynkiem w mieście. Niestety z pierwotnego założenia budynku, którego oś wyznaczać miały dwie ozdobne wieżyczki, zrealizowano tylko część, którą możemy podziwiać do dziś.

Fabryka Rudolfa Webera Chojnów

Fabryka Rudolfa Webera Chojnów

Firma Rudolfa Webera była najstarszą tego typu fabryką na terenie ówczesnych Niemiec. Jej wyroby eksportowano do obu Ameryk, Indii, Afryki oraz Australii i Oceanii.

Do dnia dzisiejszego ocalało część zabudowań fabrycznych oraz budynek administracyjno-mieszkalny. W czasach swojej świetności na dachu budynku administracyjnego widniał przepiękny, wykuty z metalu napis „R. WEBER”. Co się z nim stało? Nie wiadomo…

Wchodząc do wnętrza budynku administracyjno-mieszkalnego na klatce schodowej natknąć możemy się na doskonale zachowaną kolorową, ozdobną posadzkę, która składa się z czterech wizerunków stworzeń: ryb, smoka, lwa i orła.

 

Komentarze do wpisu