1

Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Chojnowie był szpitalem wojskowym

26 maja 1813 roku, po bitwie, jaka rozegrała się na polach Michowa i Budziwojowa między wojskami francuskimi a połączonymi rosyjsko-pruskimi, Francuzi przemienili świątynię w szpital. Naoczny świadek relacjonował to tak:

„… przynoszono do miasta jeszcze tego samego wieczora i przez całą noc rannych (..) Francuzi zajęli duży kościół parafialny i nakazali natychmiast wyrzucić wszystkie ławki i loże, a dla każdego rannego wystarać się o wiązkę słomy (..) Od strony zewnętrznej, wokół kościoła, ale również w samej hali rozpalono wiele ognisk i zajęto się ławkami kościelnymi (..) wielu było tak ciężko rannych, że musiano im odciąć ramiona i nogi. Owych rannych wnoszono na ołtarz i czyniono z niego prawdziwą ławę rzeźną. Dużą i mnożącą się z dnia na dzień umieralność wśród chorych przypisano niezdrowemu powietrzu wewnątrz kościoła, co skłoniło generała Rochambeau do wydania rozkazu wyniesienia wszystkich chorych z kościoła (..) Jedynie 14 dni kościół był szpitalem wojskowym, ale był tak zniszczony, że nikt nie ważył się postawić w nim nogi. Aby stworzyć dostęp powietrza, dolne okna zostały zniszczone, nie można bowiem było wytrzymać unoszącego się fetoru. Wszędzie odnajdywano ślady mocnego krwawienia, a ołtarz był podobny do zakrwawionego szkieletu”.

Źródło: Stanisław Horodecki Chojnowska fara.

 

2

Osiedle domków przy ul. M. Skłodowkiej-Curie w Chojnowie

Czy wiecie, że osiedle domków przy ul. M. Skłodowkiej-Curie w Chojnowie zaprojektował jeden z najsłynniejszych niemieckich urbanistów – Ernst May ? Osiedle przy ówczesnej Siedlungstrasse było jedną z pierwszych jego realizacji.

W Chojnowie został zaprojektowany zespół (Kleinsiedlung Haynau) usytuowany przy dwóch biegnących po łuku ulicach, złożony z mniej więcej 30 budynków jednorodzinnych: bliźniaczych i wolno stojących. Osiedle zaplanowano na południowych obrzeżach miasta, na zachód od obszernego parku miejskiego (Park Piastowski). Zostało częściowo zrealizowane w latach 1920–1924, kiedy powstał szereg budynków po obu stronach ul. J. Kilińskiego oraz po południowej stronie ul. M. Skłodowskiej-Curie. Oprócz budynków bliźniaczych i wolno stojących z katalogów „Schlesische Heimregionstätte” w późniejszym okresie zabudowę uzupełniły kilkurodzinne bloki.

3

Farbiania oraz garbarnia skór chromowanych.

W 1882 roku z inicjatywy Adolfa Dartscha w Chojnowie powstała farbiania oraz garbarnia skór chromowanych. Wytwarzane w tej fabryce skóry eksportowano do krajów skandynawskich, Węgier i Czech.
Na terenie dawnej garbarni od 1997 roku fukcjonuje firma “Kraskór”. Zajmuje się ona produkcją skór obuwiowych, obuwia oraz irchy.  Istnieje również budynek administracyjny – aktualnie to Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego przy ul. Reja 8.

Źródło: haynau.pl (stare wersja)

 

Komentarze do wpisu