Najczęstsze kontuzje biegaczy

News

Moda na bieganie jest chyba jedną z niewielu mód, która pomaga współczesnemu człowiekowi zahartować swoje ciało poprzez dostosowanie, a nawet zmuszenie go do wysiłku fizycznego. Bieganie może być lekarstwem na wiele fizycznych i psychicznych dolegliwości, niewątpliwie daje zasiedziałemu przy biurku i ciągle zestresowanemu człowiekowi jakąś przedziwną frajdę, która jest na tyle znacząca, że  rekompensuje te wszystkie zmiany i wyrzeczenia, których trzeba dokonać, aby móc biegać.

Oczywiście na każdego biegacza czyha też wiele niebezpieczeństw, zwłaszcza wtedy, jeśli organizm nie jest przyzwyczajony do regularnego wysiłku, mamy nadwagę, odżywiamy się nieprawidłowo i reprezentujemy typową nadgorliwość neofity starającego się dać z siebie wszystko hurtem. Wtedy z reguły najłatwiej o kontuzje.

Oto najczęściej występujące kontuzje biegaczy

1. Kontuzje kolana.

Kolano jest jednym z najbardziej narażonych na przeciążenia miejscem. Ten niezwykle ważny staw przyjmuje na siebie najwięcej  urazów związanych z wysiłkiem.

 Oto opis kilku najczęściej zdarzających się podczas biegania kontuzji:

– boczne przyparcie rzepki ( inaczej lateralizacja rzepki, SRU)  manifestuje się z reguły silnym, rozlewającym się po całym kolanie bólem, tak że pacjent nie potrafi wskazać jednego miejsca bólu. Tej dolegliwości dość często towarzyszy zgrzytanie, czy przeskakiwanie. Przyczyną jest najczęściej zaburzona oś kończyny,niestabilna miednica czy nadmierne napięcie pasma biodrowo-piszczelowego. Jeśli zaś chodzi o leczenie to lekarze są podzieleni, jedni zdecydowanie zalecają odstawienie biegania i wspomaganie się glukozaminą, a drudzy stawiają na intensywną rehabilitację i zalecają ćwiczenia mięśni miednicy oraz stabilizujące.

– zespół pasma biodrowo-piszczelowego w skrócie ITBS jest najczęstszym urazem kolana u początkujących biegaczy. Kontuzja manifestuje się bólem występującym z boku kolana, występuje też uczucie drętwego kolana i pieczenia. Leczenie to przede wszystkim wizyta u specjalisty ( chirurg ortopeda fizjoterapeuta) i to on decyduje czy przerwać treningi i na jak długo oraz jakie ćwiczenia poprawiające wytrzymałość pośladków i miednicy można zastosować.

– kontuzja głowy strzałki manifestuje się bardzo ostrym bólem, który uniemożliwia wyprostowanie kolana i prowadzi do całkowitego zablokowania strzałki. Leczenie polega na zastosowaniu odpowiedniego masażu oraz okładów.

– gęsia stopka manifestuje się silnym bólem części wewnętrznej kolana. Uraz spowodowany jest najczęściej przez zmęczenie mięśni lub występuje  przy nieprawidłowym ustawianiu stopy podczas biegania ( zwłaszcza na śliskiej powierzchni). Leczenie polega na zastosowaniu masażu lodem, głębokim masażu poprzecznym wykonywanym przez specjalistę oraz na wykonywaniu ćwiczeń ustawiających nogę w prawidłowej osi biodra.

2.Zapalenie ścięgna Achillesa -powoduje napięcie w trakcie biegania, ból podczas stawania na palcach, charakterystyczne „ciągnięcie”, bóle nocne, ból punktowy, zmniejszona ruchliwość stopy. Jeśli zapalenie przechodzi w stan przewlekły, to dochodzi do znacznego pogrubienia i dużej tkliwości ścięgna. Leczenie polega na ograniczeniu treningów oraz rehabilitacji polegającej na ćwiczeniach ekscentrycznych mięśni łydki i ćwiczeniach rozciągających.

3. Zapalenie okostnej kości piszczelowej czyli potocznie mówiąc sztywna łydka manifestuje się bólem zarówno po zewnętrznej jak i wewnętrznej stronie piszczeli. Leczenie polega na zastosowaniu odpowiednich ćwiczeń rozciągających, wzmacniających oraz ekscentrycznych łydki .