Zmiana nawyków treningowych zmianą na lepsze ?

News

Biegacze, którzy przebiegli już co nieco, mają też mocno ukształtowane swoje nawyki treningowe. Bardzo często są to całkiem poprawne przyzwyczajenia, w każdym razie nigdy dotąd nie przyniosły nic co mogło być zagrażające, wiadomo też, że z reguły bardzo niechętnie reagujemy na zmianę nawyków i to w każdej dziedzinie. Warto jednak czasem zweryfikować , choć cześć swoich przyzwyczajeń. Życie pędzi naprzód, przynosi wiele nowych odkryć, badań, ulepszeń i pewne utrwalone prawdy ulegają przynajmniej częściowej weryfikacji. Otwarcie na zmiany jest motorem postępu, a w wypadku biegania może się okazać, że nawet niewielkie zmiany nawyków, mogą przynieść wiele zmian na lepsze.

Oto podpowiedzi całkiem nowych rozwiązań najbardziej częstych u biegaczy nawyków.

Jednym z częściej powtarzanych zaleceń podczas odpoczynku po treningu jest ułożenie nóg do góry i trzeba przyznać, że wielu biegaczy odczuwa przy tym sporą ulgę, ale teraz bardziej trendy jest masaż ciepłą i zimną wodą. Ciepły prysznic po treningu biorą zapewne wszyscy biegacze, ale niewielu z nich wie, że najbardziej zdrowy ( pozytywny wpływ na regenerację mięśni) jest prysznic naprzemienny- najpierw ciepła a potem przez co najmniej trzydzieści sekund zimna woda i tak najlepiej kilka razy.

Trenujemy przeważnie po tych samych trasach, więc też biegamy po tej samej nawierzchni, bo to najbliżej domu, bo łatwiej porównać wyniki z tych samych warunków, bo przyzwyczajamy się po prostu. Warto jednak posłuchać rad specjalistów i pobiegać też inną drogą i koniecznie po innej  niż dotychczas nawierzchni. Takie zmiany pozytywnie wpłyną na różnicowanie obciążeń mięśni, dadzą nowe doświadczenia i w związku z tym poprawią nasza formę, co obniży ryzyko ewentualnej kontuzji.

Nie wszyscy biegacze piją bezpośrednio przed treningiem, zwłaszcza kawę, bo nie wszystkim kawa dobrze robi na żołądek,( a przy wysiłku żołądek lubi zareagować wymiotami), bo kofeina nie ma zbyt dobrej prasy ( przyspiesza akcję serca, które i tak przy wysiłku bardzo szybko pracuje) , ale ostatnio uczeni ogłosili, że umiarkowane dawki kofeiny mają dobry wpływ na zdrowie i że być to bardzo dobre wsparcie podczas treningu biegowego. Polecane dawki to na godzinę przed biegiem 3-6 mg kofeiny na 1 kg masy ciała , a w trakcie biegu 1 mg na kg masy ciała, natomiast podczas dni bez treningu picie kawy jest zabronione. Nie zaszkodzi spróbować !

Ćwiczenie techniki biegu, to bardzo dobry nawyk, ale czasem warto zwrócić też uwagę na pracę nad dobrą kadencją – konkretnie 180 kroków ba minutę, to jest to co na pewno poprawi naszą szybkość i technikę, tylko trzeba zacząć.