Kolano biegacza

News

Podczas biegu staw kolanowy jest szczególnie przeciążony i dlatego najbardziej narażony na kontuzje. Nie chodzi tylko o jakiś konkretny uraz podczas treningu, ale o codzienne obciążanie stawu podczas biegania, zwłaszcza kiedy jesteśmy początkującym biegaczem i zbytnio się przykładamy bez zachowania specjalnych środków ostrożności lub kiedy popełniamy jakiś błąd w technice biegania ( chodzi zazwyczaj o prawidłową stabilność i nieprawidłowe ułożenie stopy podczas biegania co przekłada się na przeciążenie mięśni i stawów), kiedy mamy nieodpowiednie obuwie,  czyli takie, które nie jest dostosowane do specyfiki terenu na którym trenujemy.

Kolano biegacza to nazwa najczęściej występującej podczas treningu biegowego kontuzji, a właściwie to nazwa całego zespołu obciążeniowego. Reasumując można powiedzieć, że  kolano biegacza to zespół objawów dotyczących pasma biodrowo-piszczelowego, występujących na skutek przeciążeń spowodowanych bieganiem. Najczęściej jest to zgrubienie powięzi szerokiej uda, które rozciąga się pomiędzy biodrem a kolanem. Występuje też pod nazwą ITBS . ITBS  dotyka osób, które uprawiają biegi lub inną aktywność mocno obciążającą nogi. 

Objawem tej kontuzji  jest ból występujący zazwyczaj z boku kolana, który zwiększa się przy badaniu palpacyjnym, no i oczywiście podczas ruchu. Charakterystyczne, że najbardziej boli przy zbieganiu w dół a nie do góry, oraz wtedy, kiedy staw kolanowy jest zgięty o około trzydzieści stopni.

Trzeba pamiętać, że najlepszą diagnozę zawsze postawi specjalista ( w tym wypadku lekarz chirurg, ortopeda) po badaniu ogólnym , palpacyjnym i wykonaniu niezbędnych testów klinicznych ( testy Obera, Thomasa) .

Bardzo ważne jest ustalenie przyczyn dolegliwości zwanego kolanem biegacza, bo bez tego jest raczej pewne, że dolegliwości będą się nasilać i w końcu zmuszą do rezygnacji z biegania, a to generalnie nie jest w naszym interesie. Najczęstszą przyczyną jest oczywiście przesilenie podczas treningu, które zazwyczaj dotyka debiutantów znajdujących  się na początku przygody z bieganiem. Ważną przyczyną są też wynikające zazwyczaj z braku wiedzy błędy treningowe takie jak zbyt duże obciążenie w krótkim czasie, nieodpowiednia technika biegania, nieprawidłowa biomechanika, źle dobrane obuwie ( nie tylko do stopy, ale też do rodzaju podłoża na jakim biegamy), brak  lub nieodpowiednio wykonana rozgrzewka i ogólne braki kondycyjne.

Leczenie w pierwszej fazie polega na podaniu środków przeciwbólowych, przeciwzapalnych ( doustnie oraz w formie maści i żelu ) oraz zmniejszeniu lub nawet zaprzestaniu na jakiś okres biegania. W trudniejszych przypadkach potrzebna oczywiście wizyta u specjalisty, a z pewnością u fizjoterapeuty oraz doświadczonego trenera, który prawidłowo rozłoży treningi, pomoże dobrać odpowiednie obuwie i zadba o udoskonalenie techniki biegania. Dość dobre wyniki terapeutyczne osiąga się po zastosowaniu zabiegów z zakresu fizykoterapii takich jak na przykład elektroterapia, krioterapia czy ultradźwięki.