Podrażnienie prostowników palców

News

Kiedy podczas biegania bolą grzbiety stóp i sytuacja nie jest incydentalna, ale powtarza się przy każdym treningu, lepiej nie czekać aż samo przejdzie tylko wybrać się do specjalisty. Może to być oczywiście lekarz, ale nie tylko ze względu na kolejki czasem warto zajrzeć na początek do fizjoterapeuty.

Przyczyną jest zazwyczaj podrażnienie prostowników palców, co skutkuje stanem zapalnym ścięgien. Do takiego stanu doprowadza przede wszystkim zbyt intensywny trening, nieodpowiednio dobrane obuwie do nawierzchni i nieodpowiednia technika biegania, czyli wszystkie te sytuacje kiedy prostowniki ( ścięgna łączące palce z mięśniami grzbietowymi stopy)są zbyt długo napięte. Bezpieczna sytuacja jest wówczas, kiedy rozciąganie prostowników nie przekracza czterech procent- do takiej mniej więcej wartości elastyczna budowa włókna ścięgna zapewnia bezpieczne rozciągnięcie i powrót  do wcześniejszej długości, natomiast powyżej czterech procent w strukturze ścięgna następują mikrouszkodzenia, im większy procent rozciągnięcia tym uszkodzenia są większe. Na szczęście z reguły kończy się na niewielkich uszkodzeniach i stanie zapalnym, ale żeby nie doprowadzić do poważnego stanu należy dość szybko reagować i zastosować typową terapię dla  zapalenia ścięgna a więc przede wszystkim wyeliminować przyczynę zbytniego przeciążania prostowników, czyli w praktyce przestać biegać i najlepiej w ogóle  wyeliminować wysiłek a nawet chodzenie. Bardzo pomagają zimne okłady, można też przyjmować środki przeciwzapalne i przeciwbólowe albo  doustnie, albo  bezpośrednio na bolące miejsca w postaci maści czy żelu. Czasami lekarz wstrzykuje do chorych miejsc środki przeciwzapalne, a w cięższych przypadkach nawet sterydy.

Trzeba pamiętać, że nasz organizm jest bardzo mądry i proces gojenia i odbudowywania prostowników palców następuje też  samoistnie pod warunkiem, że mu się nie przeszkadza i nogi są odciążone. Taki fizjologiczny proces odbudowy i regeneracji nie trwa krócej niż trzy miesiące, więc trzeba się uzbroić w cierpliwość , a każde ćwiczenia rehabilitacyjne oraz zabiegi fizykoterapeutyczne uzgadniać z lekarzem gdyż niewłaściwie dobrane mogą zaszkodzić zamiast pomóc. W przypadku fizjoterapii, szczególnie ważny jest czas rozpoczęcia zabiegów ( pole magnetyczne, laser, elektroterapia, ultradźwięki) – żeby nie zaburzyć trwających procesów naprawczych nie wolno ich stosować w pierwszym tygodniu od urazu.

Jeśli przeciążone prostowniki ulegną zerwaniu, czeka nas operacja rekonstrukcji i dość długi okres rehabilitacji ( piętnaście tygodni dla tych co nie mają założonego gipsu i o pięć tygodni więcej dla tych, którzy są unieruchomieni).

Żeby uniknąć następnych kłopotów z prostownikami palców trzeba bezwzględnie unikać przyczyn ich powstania, a do tego potrzebna jest rozmowa nie tylko z lekarzem, ale też z fizjoterapeutą oraz doświadczonym trenerem.