Zapalenie okostnej kości piszczelowej

News

Bóle piszczeli należą do tych najbardziej zniechęcających do treningu. Lokalizacja bólu może mieć trzy rodzaje, a mianowicie ból w przednio bocznej części piszczeli, ból w dolnej części podudzia, oraz ból w przednio przyśrodkowej części goleni. Każda z tych stref oznacza trochę inne problemy i  w związku z tym postępowanie i rehabilitacja są odmienne, choć w każdym przypadku lepiej nie lekceważyć pierwszych objawów, bo ich lekceważenie może wpędzić w poważne problemy zdrowotne i na długo wykluczyć nas z biegania .

Przyczyną bólu przednio bocznej części piszczeli jest najczęściej tak zwany przewlekły zespół przedziału powięziowego. Powięż to nazwa specjalnej błony, która owija tkanki i mięśnie, a w rejonie piszczeli powięż tworzy kilka komór. Podczas intensywnego biegani mięśnie ulegają pogrubieniu  przez co  ciśnienie w komorze powięziowej ulega zwiększeniu, a to prowadzi do niedostatecznego przepływu krwi w mięśniach i znaczne pogorszenie pracy nerwu piszczelowego.

Przyczyną bólu w dolnej części podudzia jest najczęściej tak zwane zmęczeniowe złamanie kości piszczelowej. Złamanie nie jest wynikiem jednorazowego urazu, ale mechanizm tego złamania polega na sukcesywnym kumulowaniu mikropęknięć kości, które powstają dlatego, że zbyt zmęczone wysiłkiem mięśnie nie są w stanie przyjmować dalszych obciążeń i drgania przenoszone są bezpośrednio na kość, a to skutkuje jej uszkodzeniem. Jeśli zadbamy o właściwą regenerację, i odpoczynek to organizm sam odbuduje te uszkodzenia, ale jeśli nie, to może skończyć się bardzo poważnym złamaniem. Nigdy nie  powinniśmy bagatelizować tego typu bólu piszczeli.

Przyczyną bólu przednio przyśrodkowej części goleni jest najczęściej tak zwany shin splints, czyli zespół wielu uszkodzeń, a więc zapalenia okostnej kości piszczelowej, zapalenia ścięgien i mięśni ( chodzi głównie o mięsień piszczelowy przedni) . Długotrwałe zapalenie okostnej może doprowadzić do złamania zmęczeniowego piszczeli.

Przyczyny wszystkich tych rodzaju bólu mogą być następujące:

– zbyt intensywny trening ( dotyczy zwłaszcza początkujących biegaczy)

– nieodpowiednie obuwie

– źle dobrany trening

– błędy w technice biegania

– źle dobrane buty

– bieganie po zbyt twardej nawierzchni

– nieodpowiednia rozgrzewka

– zaniedbywanie prawidłowej postawy ciała na co dzień

– zbyt mało czasu na odpoczynek i regenerację mięśni

– bieganie mimo bólu( bardzo niebezpieczne)

Leczenie w pierwszej fazie choroby polega przede wszystkim na zaniechaniu wysiłku, zimnych okładach i ewentualnie na stosowaniu leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych. W tym czasie wystarczy wizyta u fizjoterapeuty, który po pierwsze dobierze odpowiednie zabiegi fizjoterapeutyczne, a po drugie przygotuje listę specjalnych ćwiczeń i masaży, które nie tylko zmniejszą dolegliwości, ale też zapobiegną im na przyszłość.