Zapalenie ścięgna Achillesa

News

Ścięgno Achillesa nazywane jest również ścięgnem piętowym, bo choć ciągnie się od mięśnia trójgłowego łydki, to kończy się właśnie na powierzchni tak zwanego guza piętowego ( stąd nazwa nawiązująca do antycznego bohatera, którego najsłabszym miejscem była właśnie pięta). To najsilniejsze ścięgno w ciele człowieka ma około piętnastu centymetrów długości i  jest niezbędne do czynności chodzenia, biegania,skakania , jednym słowem jest odpowiedzialne za szeroko pojęty ruch. Zapewne z tego powodu ścięgno Achillesa jest  tak mocno narażone na różnego rodzaju przeciążenia z których wynikają stany zapalne i różnego rodzaju urazy. Nic więc dziwnego, że największe kontuzje ścięgna Achillesa dotykają aktywnych mężczyzn- pięćdziesiąt procent z nich to biegacze, jedenaście procent to piłkarze, a dziesięć procent to tenisiści.

Pierwsze objawy, które powinny wzbudzić nasz niepokój to sztywnienie, napięcie, zmniejszenie ruchomości stopy, czasem trzeszczenie, a potem oczywiście  ostry ból pojawiający się najpierw podczas chodzenia i biegania, a potem nawet w spoczynku. Przewlekłe stany zapalenia ścięgna prowadzą do pogrubienia ścięgna.

Jest wiele rodzajów urazów ścięgna Achillesa. Oto najczęstsze z nich:

– stan zapalny ścięgna

– przerwanie (częściowe lub nawet całkowite) ścięgna

– oderwanie przyczepu ścięgna z guza piętowego

Trzeba podkreślić, że prawidłową diagnozę zawsze powinien postawić lekarz specjalista, najlepiej po wnikliwym badaniu, podpartym badaniem RTG i USG i to lekarz wybiera odpowiednią terapię 

– Leczenie zachowawcze polega przede wszystkim na całkowitym zaniechaniu wysiłku fizycznego.

–  Można stosować zimne okłady w celu zmniejszenia obrzęku i stanu zapalnego

–  Ortopeda może nawet zalecić  założenie miękkiej ortezy stabilizującej, która odciąży ścięgno i staw skokowy.

– Zastosowanie fizjoterapii ( która ma bardzo duże działanie przeciwzapalne) takiej jak pole magnetyczne, laser, jonoforeza, krioterapia czy ultradźwięki

– Zastosowanie specjalnych ćwiczeń rozciągających, stymulujących, poprawiających ruchomość stawu skokowego oraz czucie.

– Kinesiotaping, czyli aplikacje na ścięgno Achillesa specjalnych plastrów, które mają działanie zarówno przeciwbólowe jak i przeciwzapalne.

– Farmakoterapia, czyli zastosowanie nowoczesnych środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych

O ilości wdrażanych procedur leczniczych decyduje lekarz.

Żeby stan zapalny się nie powtarzał, trzeba wdrożyć stosowne zachowania profilaktyczne szczególnie wtedy, kiedy decydujemy się na dalsze, regularne bieganie. Najlepiej też skontaktować się z profesjonalnym trenerem oraz na stałe współpracować z fizjoterapeutą.